Нове дослідження: уривчастий сон дорівнює його відсутності

Якщо людина погано виспалася, вона гірше почувається – це знають усі. Особливо це актуально для молодих батьків, які прокидаються разом зі своїм немовлям кілька разів за ніч, і не раз, а тривалий час.

Молоді батьки, які прокидаються від 3 до 10 разів за ніч (причини – плач дитини вночі, годування, заміна підгузків) нерідко почуваюся вранці втомленішими, ніж були ввечері. Те саме трапляється і з лікарями, які мають приймати телефонні дзвінки вночі.

Нещодавно у школі фізіологічних наук при університеті Тель-Авіва було проведено дослідження, яке підвело під це твердження наукову базу. Дослідниками було встановлено, що уривчастий сон протягом цілої ночі еквівалентний лише менш як 4 годин безперервного сну. Результати експерименту було опубліковано у журналі «Медицина сну».

Нове дослідження: уривчастий сон дорівнює його відсутності

Дослідження задумав професор Аві Садех, який очолює Клініку сну при університеті Тель-Авіва. Завданням дослідження було знайти наукове підтвердження зв’язку між перериванням сну та фізичними та емоційними порушеннями. Насамперед таких досліджень ніколи не проводилося.

Як об’єкти було обрано студентів школи фізіологічних наук. У першій фазі дослідження вони проходили тести після нормального 8-годинного безперервного сну. У другій фазі їх будили телефонним дзвінком 4 рази за ніч, після чого студенти мали зробити кілька простих вправ на комп’ютері, а потім знову лягти спати. Кожне пробудження займало не більше 10-15 хвилин з 8-годинного сну.

Вранці молоді люди повинні були проходити ті самі тести та заповнювати опитувальники для оцінки настрою, уваги тощо. В результаті з’ясувалося, що після таких незначних, здавалося б, втрат сну відзначається суттєве зниження можливостей навчання та концентрації уваги, з’являється поганий настрій.

Нове дослідження: уривчастий сон дорівнює його відсутності

Також з’ясувалося, що ефект накопичується. Це з тим, що навіть дуже короткі (5–10 хвилин) пробудження порушують ритм сну.

Професор Садех вважає, що його дослідження допоможе багатьом батькам, адже через втому, окрім фізичних ефектів, мами та тати відчувають ще й агресивність щодо своєї дитини, а потім – провину за це почуття. Це дослідження покликане знайти засіб зниження негативних ефектів переривання сну – робота професора Садеха буде продовжена саме в цьому напрямку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *